406 NOVÝCH PROJEKTŮ ČESKÉ TELEVIZE

Česká televize v loňském roce schválila výrobu 406 nových projektů.

Polovinu z nich tvoří dokumenty, pětinu pořady věnované hudbě, divadlu a tanci. V oblasti hrané tvorby přijala Programová rada České televize 33 nových námětů. Ujmou se jich přední čeští režiséři - Prušinovský, Najbrt, Sedláček, Sláma, Strach, Špaček  a další ...

Mezi projekty, které představila Česká televize, se tak objeví i čtyři nové seriály.

Vedle druhé řady První republiky a seriálu Život a doba soudce A. K., jehož režiséry se opět stanou Robert Sedláček, Radim Špaček, Bohdan Sláma a nově také Petr Marek, je to seriál Inspektor Max s Jurajem Kukurou v hlavní roli a nový počin čerstvého držitele Českého lva Jana Prušinovského Most. Oceňovaný režisér v něm spojil síly se scenáristou Petrem Kolečkem. „S městem Most jsem se seznámil přes svoji manželku, která z něj pochází. Do magické hospody Severka mě pak vzal můj tchán. Odtud jsem čerpal nejen mosteckou filozofii, ale i předobrazy některých postav. Snad mi tam ještě po odvysílání nalijí,“ říká Petr Kolečko o seriálu, jehož hlavními hrdiny se stane Luděk a jeho transsexuální bratr Pavel, respektive Dáša. „Chtěli jsme využít Petrův talent a smysl pro humor jako prostředek k tomu, jak mluvit o bolavých věcech. O našem strachu ze všeho, co je odlišné,“ doplňuje kreativní producent Mostu Michal Reitler.

 

Mezi novými projekty se objeví i čtyři minisérie, každá v odlišném žánru – Vzteklina v režii Tomáše Bařiny, fantaskní krimi Svět pod hlavou režisérů Marka Najbrta a Radima Špačka, mysteriózní thriller Jiřího Stracha Krev démona a psychologické drama režiséra Petra Bebjaka Spravedlnost.

 

V minisérii Svět pod hlavou spojil síly tvůrčí tým z Případů 1. oddělení (producent Michal Reitler a vedoucí projektu Tomáš Feřtek) s tvůrci oceňovaného snímku Pouta (režisér Radim Špaček, scenárista Ondřej Štindl, producent Vratislav Šlajer), aby spolu s režisérem Markem Najbrtem vyprávěli příběh vyšetřovatele Filipa Marvana (Václav Neužil), který se po těžké autonehodě ocitá v Sokolově 80. let, několik let před svým vlastním narozením. Autor scénáře Ondřej Štindl říká: „Jsem vděčný za šanci zkusit něco na poli televizního seriálu, kde se v posledních letech děje tolik zajímavého. Pokusil jsem se ve fantaskních kulisách odvyprávět jeden z těch nejzákladnějších příběhů – o cestě člověka k sobě samému.“

Vzteklina bude vyprávět příběh ze šumavské vesnice, kde virolog Pavel Rogl zjišťuje příčinu nákazy místních zvířat a hledá možné souvislosti mezi ní a dvojnásobnou vraždou. „Vzteklina není jen krimi thriller o jedné z nejzákeřnějších nemocí. Je to také příběh o vzteku, který je potřeba každý den držet na uzdě,“ uvedl Tomáš Bařina.

V třídílném psychologickém dramatu Spravedlnost se v hlavní roli pod režií Petra Bebjaka objeví Ondřej Vetchý. „Zločin je dějovým pilířem mnohých divácky, ale i kritiky oceňovaných děl, které buď do zločinu ústí, nebo jím začínají. Náš příběh je příběhem zločinu a trestu, před kterým se snaží náš hrdina ochránit svou dceru,“ říká k novému projektu Petr Bebjak.

V minisérii Jiřího Stracha Krev démona se opět objeví doktor Runa (Ivan Trojan), inspektorka Šímová (Aňa Geislerová) a komisař Sumara (Jiří Dvořák). Tentokrát bude trojice rozkrývat záhadnou rituální vraždu na zámku ve Stráži nad Nežárkou související s řádem Templářů. „Templáři jsou nevyčerpatelné téma mysteriózního žánru. Bude pro mě velkou výzvou i napotřetí natočit příběh ještě napínavější a poutavější než dosud,“ říká Jiří Strach.

V souvislosti s výročím Charty 77 Česká televize připravuje cykly věnující se příběhům a událostem období tzv. normalizace. Jsou jimi Příběhy 20. století, šestnáctidílný cyklus odkrývající řadu dosud filmově ani historicky nezpracovaných fenoménů, které normalizaci provázely; šestidílný cyklus Vyhnáni po chartě, který nabídne setkání s osobnostmi Charty 77, jež byly jako její signatáři vyhnány ze své země; nebo dokument Příběh třetí lidské pochodně o Evženu Plockovi, který se po Janu Palachovi a Janu Zajícovi na protest proti okupaci v Jihlavě roku 1969 upálil a o jehož činu se dodnes mnoho neví.

Vedle cyklu Jauneráci vzniká i další docusoap Parta Maraton, který bude sledovat šest obyčejných lidí, jež spojuje jeden cíl: uběhnout za osm měsíců maraton. Po stopách „Modré krve“ se ve stejnojmenném dokumentárním cyklu pustí šlechtic František Kinský.

Alžběta Plívová ČT  -  fotografie ČT ,  Dagmar Hájková

Fotogalerie