20 LET ČESKÉ SLAM POETRIE

 SLAM POETRY – neboli žánr přednesu autorské poezie letos slaví své dvacáté výročí. Aby jeho aktéři tento kulturně-historický okamžik náležitě zvelebili, rozhodli se 25. května v Lucerna Music Baru uspořádat jedinečnou slamovou exhibici, kde vystoupí nejlepší performeři, kteří na českých podiích za dvacet let objevili. Jako ochutnávku také chystají o měsíc dříve speciální slam poetry oldschool edici v pražském Rock Café. Artefaktem zachycujícím 20 let české slam poetry je pak vinylový sborník, kde je právě tato sestava performerů mapující slamovou historii zachycená. Na večeru spolupracují slameři z celé republiky a vzhledem k tomu, že řada z nich se uvolila vystoupit pouze 25. května v Lucerně, je jisté, že půjde o přelomovou kulturní záležitost. 

Doba kamenná neboli bod 0

Dějiny českého slamu sahají do roku 2003, kdy nakladatel Martin Reiner zařídil první slam poetry vystoupení na divadelním festivalu v Olomouci. První český slamer Jaromír Konečný, původem Ostravák žijící v Německu, tehdy předstoupil před mikrofon a přednesl divákům svou performativní báseň.

Slam poetry si zakládá na tom, že jde o autorskou disciplínu, a i když se v něm soutěží, k máločemu má dál než k recitační soutěži. Diváci bodují performující autory, kteří ke svému vystoupení smí použít jen vlastní text, hlas, mimiku, gesta či pohyb. V případě oficiálních soutěží navíc do hry vstupuje časový limit, který dává výsledné atmosféře ještě sportovnější ráz. On to je vlastně sport v poezii, alespoň reakce diváků tak často vypadají. Nechybí hlasité výkřiky, zjitřené emoce ani povzbuzující potlesk. Diváci navíc každý večer slam poetry posouvají kupředu a ovlivňují výsledek svým hodnocením.

Historii slámového žánru pak můžeme rozdělit do několika etap. První z nich, definuje improvizace a punkový přístup, v rámci čehož performeři jako uragán nabíhali na podia a mezi diváky, přičemž z kouzla okamžiku tvořili básně. Již zde se začaly definovat první osobnosti, které posléze definovaly podobu žánru. Za jednu z prvních slamových celebrit můžeme pokládat dokumentaristu a improvizátora Bohdana Bláhovce, kterému se podařilo zvítězit na slamovém mistrovství republiky v roce 2005. Společně s ním tehdy podia obrážela úzká skupina vystupujících (především) improvizátorů jako například Jakub Foll, Biomasha či Jan Jílek. Aby dokumentární linka dvaceti let žánru byla komplexní a poctivá, vyšly tyto hvězdy ze svých slamových důchodů zpátky naposled na podium Lucerny v rámci největší slamové akce všech dob. 

Druhá generace aneb Punk Is Dead!

Druhá slamová generace přichází zhruba po desetiletí činnosti té první. Její počátek lze datovat s příchodem performera Metoděje Constantina na scénu české slam poetry. Tento geniální, i když občas obsahově plytký improvizátor, je doposud jediným raperem, kterému se podařilo dobýt výsadnější postavení na české slamové scéně. V roce 2013 se stal mistrem České republiky a dosud pravidelně vystupuje. V Lucerně i Rock Café bude také.

Od tohoto okamžiku uteklo pouhých pár týdnů než hlavnímu produkčnímu žánru, Tomášovi Kůsovi, zaklepal na plzeňské exhibici na rameno jeden z vystupujících se slovy: „Známej tady má synka, píše a dělá divadlo, bude dobrej, pusť ho tam…,“ tak se zrodila hvězda jménem Anatol Svahilec. Čelní představitel žánru, který mimo jiné vystupoval na celostátní demonstraci proti vládě Andreje Babiše pro 250 tisíc lidí.

Příchod Anatola Svahilce do české slamové crew je zásadní nejen z autorského hlediska. Byla to právě nespoutaná energie a absolutní oddanost žánru tohoto pokérovaného vyhublého mladíka se zvláštní oldschoolovou vizáží, která z něj udělala ikonu a maskota žánru. A především – inspirovalo se jím mnoho dalších mladých lidí, aby si to na stage sami zkusili.

Druhou klíčovou osobností žánru slam poetry je Filip Koryta aka Dr. Filipitch. Od příchodu těchto dvou stálic začal český slam připomínat bobtnající atomový hřib. Ačkoli je Filipitch ve svých textech trochu zahleděný do sebe, do českého slamu přináší nekompromisní sebedůvěru, výjimečný smysl pro rytmus ukotvený v jeho hudebním nadání a opět schopnost inspirovat ostatní. Brzy se vytvořila tzv. Filipitchova armáda, která dodnes objíždí především západ a jih republiky a slamově pozvedla už nejedno město. Díky tomu chodí například v Sokolově na slam poetry pravidelně kolem 200 diváků. Budou to právě Dr. Filipitch a Anatol Svahilec, kdo diváky večerem v Lucerně provede.

 Nová generace

Příběh poslední slamové generace se píše zhruba od roku 2018. Nikoliv služebně nejmladší performer Šimon Felenda, který je rovněž hlavním organizátorem 20. let slamu v Lucerně, o sobě dal vědět v roce 2019 především textem „1968“, který složil ve spojení s básníkem Timem Postovitem. Dialog okupanta a okupovaného dle organizátora tehdejšího duoslamového mistrovství republiky Boba Hýska přepsal dějiny žánru a dodnes rezonuje scénou. Největší hvězdou nové generace je však Václav Ponikelský neboli Vašek z Aše. Ten v roce 2022 zabodoval na mistrovství Evropy, odkud si odnesl bronzovou medaili a jako první Čech pojede naši republiku reprezentovat v září do Ria de Janeira. Tito a mnozí další dnes objíždí stovky exhibic ročně po celém Československu, ale společně je pohromadě uvidíte pouze 25. května v Lucerně. Část z nich pak v rámci předvoje velkolepého večera o měsíc předtím v pražském Rock Café exhibice. V případě zájmu o bližší informace nás kontaktujte na emaily sfelenda@gmail.com nebo slampoetry.cz@gmail.com.

Odkazy:

https://www.slampoetry.cz/

https://www.youtube.com/watch?v=5uzys3iqR6c

https://www.youtube.com/watch?v=dbMBg0qbEWA

https://www.youtube.com/watch?v=vhJIbjwQJro&t=71s

https://www.youtube.com/watch?v=-iNpuKrjyLg

Články:

https://reportermagazin.cz/a/pkYps/kapesni-poezierozbalis-ajedes

https://www.czechlit.cz/cz/feature/zivel-jmenem-slam-poetry/

 

Fotogalerie