† KŘÍŽE ZA ZEMŘELÉ NA NÁMĚSTÍCH ČR. †

Milí a vzácní přátelé,

také máte pocit, že jsme uvízli v časové smyčce?

Dne 22. 3. 2020 zemřel první člověk s covidem. Bylo to období, kdy celý národ šil roušky, pekl koláče zdravotníkům a pomáhal vládě s analýzami. Lidé a firmy nabízeli svoji pomoc, kde mohli. Vláda to ignorovala, odmítala naslouchat vědcům a nakonec ještě řekla, že za zhoršování situace můžeme my, občané. Také systematicky využívala pandemie ke schvalování pochybných kšeftů a protiústavních opatření, což jsme pečlivě dokumentovali (viz sekce Aktuality na webu Milionu chvilek). Premiér dělal vše pro svůj byznys, mediální obraz a upevnění moci. 

Dnes je 22. 3. 2021. Rok s covidem je za námi. A jako by se nic nezměnilo. Stále jsme zavření doma. Posloucháme, jaké hranice nesmíme překročit a které obchody musí zavřít. Snažíme se vyznat v chaotických opatřeních, která jsou důležitá, ale postrádají koncepčnost. Pozorujeme papalášství politiků, kteří svá vlastní opatření nedodržují. Jen málo ale slyšíme, jak bude vláda pomáhat potřebným rodičům, živnostníkům, studentům. Neslyšíme plán. A každý den se jen ptáme, co bude zítra.

Uplynul rok a Vláda zmařených životů stále nemá plán. Ve společnosti roste nespokojenost.

K dnešnímu dni zemřelo 24 810 lidí. Byli to naši blízcí, přátelé, rodiče a prarodiče, kamarádi, kolegové z práce…

Za ty všechny jsme dnes smývatelným sprejem nakreslili křížek na Staroměstském náměstí a také v dalších městech po republice. Vedení hl. m. Prahy rozhodlo, že kříže mohou na Staroměstském náměstí zůstat. Všechny zbytečně zmařené životy nás zavazují k tomu, abychom u voleb konečně vykročili ke změně. Jinak bude hůř. Zbývá 199 dní.

 

 Foto: Petr Zewlakk Vrabec

Jsme v hluboké krizi, “Best in covid” v Evropě. A Vláda zmařených životů na tom má velký podíl. Za epidemii koronaviru nemůže. Ale nese odpovědnost za svůj totální amatérismus. Za to, že naprosto ignoruje všechna vědecká data a nabízenou pomoc. Je to obrovská tragédie a celosvětová ostuda. 

 

 

 

 

Do ulic teď jít nemůžeme, protože nechceme krizi prohlubovat tím, že se velké množství lidí vystaví zdravotnímu ohrožení. Proto jsem napsal otevřený dopis, který ve čtvrtek odneseme předsedovi Vlády zmařených životů Andreji Babišovi. 

Je to důležité, proto to sem napíši ještě jednou: Všechny zbytečně zmařené životy nás zavazují k tomu, abychom u voleb konečně vykročili ke změně. Jinak bude hůř. Zbývá 199 dní.

Děkujeme za vše, co pro demokracii děláte.

Za tým Milionu chvilek

Benjamin Roll

Fotografie: Petr Zewlakk Vrabec a  Dagmar Hájková Praha  22.3.2021

Fotogalerie