Yin jóga pro radost z každého nadechnutí - EVA TÁBORSKÁ - HORYNOVÁ


S radostí vám přinášíme malou , zato velmi osvěžující sestavu pomalé a procítěné yin jógy. Ta je opačným druhem dynamické, yangové jógy, která se učí nejčastěji a je zaměřena především na svaly. Je rychlejšího tempa, je očišťující, zdravá, omlazující, jogín u ní nemusí myslet, protože na pocity není ani příliš prostoru. Yin jóga je opakem ve svém zpomalení, zato velmi příjemným. Oproti dynamickému cvičení je praktikování yin pomalé, obvykle se pozice, všechny na zemi, drží 3 až 5 minut. Důvod je ten, že tento druh jógy je zaměřen především na části středu našeho těla, to znamená kosti, pojivovou tkáň, především oblast pod koleny a nad pupkem. Delší výdrž je zde držena z toho důvodu, abychom dokázali v klidu a velmi jemně uvolňovat svaly v částech těla, na kterých chceme pracovat. Tím nevědomě pomáháme naší pojivové tkáni, aby byla vyživena a udržována v dobré formě. Je blahodárná na flexibilitu kloubů, uvolňuje přebytečné napětí v těle, zklidňuje mysl, učí nás správnému dechu, vyrovnává v nás energie, které jsou součástí yin a yang strany našeho bytí, posiluje imunitu, podporuje energii v těle a je osvěžující a zdravá především pro oblast kyčlí. Vzhledem k dlouhým výdržím je výborným předstupněm pro meditace, které jsou pro naši duši, i v podobě samotného 3-5minutového yinového cviku důležité.  

Yin jóga by měla být praktikována na klidném místě, bez vědomého rušení vnějších vlivů, ať už v sále, příjemné místnosti, či v tichosti teplé přírody. Vhodná doba pro cvičení je jenom ta vaše, můžete zvolit ráno, dobu kolem oběda, ideálně pro zklidnění, či najít si nerušenou chvilku na konci dne, která bude vhodným předstupněm pro klidný a nerušený spánek. Ideálním doprovodem může být ticho, pro zcela začínajícího jogína doporučuji příjemnou meditační hudbu, která vám může pomoci odprostit se od proudících myšlenek, které se velmi často toulají v naší mysli. Delší pozice, pro začátek trochu nezvyklé a opravdu dlouhé, jsou zaměřené na pojivovou tkáň v kloubech a zvyšují pohyblivost a ohebnost páteře, kyčlí a ramen. Uvolnění těla během této doby působí na šlachy a vazy, v neposlední řadě zvyšuje tok energie v těle, tzv. prany.  Yin jóga může být praktikována samostatně, či v kombinaci jangové, tedy dynamičtější jógy, záleží na vlastní chuti, naladění, zklidnění a v neposlední řadě radosti z pohybu. Na konci praktikování by měla následovat hluboká relaxace, tzv. šavásána.

Yin yogu mohu doporučit všem budoucím i stávajícím jogínům bez omezení, s ohledem na vědomí vlastního těla. Yin yogu lze praktikovat i během těhotenství, avšak je třeba si uvědomit, že průběh je u každého jiný, je tedy třeba opět naslouchat svému tělu. Během prvních třech měsíců se však praktikování příliš nedoporučuje.  Během cvičení lze používat různých pomůcek, polštářů, boosterů, deky, ručníku, cihličky pro správné a příjemné držení těla v jednotlivé pozici.

Eva Táborská - Horynová

 Na úvodním obrázku - pozice čtverce     FOTO: DAGMAR HÁJKOVÁ

 

  1. Zaujměte zvolenou pozici a dotáhněte ji do krajní polohy, ve které je pro vás však ještě snesitelná. Pravděpodobně budete vnímat intenzivní pocity: pokud se cítíte jistě a můžete v pozici volně dýchat, je to v pořádku. Je velmi důležité cítit se v pozici dobře a pohodlně. Povolte svaly, uvolněte se a nesnažte se jít do pozice hlouběji, vnímejte a přijměte, kde ve svém těle se v dané chvíli nacházíte.
  1. Uvolněte svaly, vnímejte, jak měknou, jako by se kolem kostí rozpouštěly, zůstaňte v tichosti a udržujte pozici po určenou dobu. U většiny lidí postačí pět minut. Pokud se při výdrži propadnete do pozice hlouběji, je to v pořádku, musíte si však být jistí, že o to neusilujete. Při relaxaci upusťte od veškeré snahy. Udržujete jen stálou kontrolu dechu, pokud zpozorujete, že dech neplyne volně a bez úsilí, možná se příliš snažíte. Trochu se stáhněte, tak, abyste mohli uvolněně dýchat a zároveň abyste cítili mírnou intenzitu v oblasti, na kterou má daná pozice působit. V jin józe, stejně jako při každé jiné tělesné aktivitě, je důležité naslouchat svému tělu a respektovat jeho moudrost. Pokud by se stalo, že v nějaké pozici pocítíte bolest, povolte, stáhněte se nebo z pozice vyjděte. Jedině vy sami s jistotou poznáte, jaký způsob cvičení je pro vaše tělo nejlepší. 

Všechny tkáně v těle, ať tkáň svalová, nebo tkáň pojivová, pokud nejsou správně využívány, mají sklon atrofovat a přestávají správně fungovat. Napětí, které vyhovuje pojivové tkáni, je jiné než napětí, které se líbí svalům. Svaly milují jangové cvičení – aktivní a opakovaný pohyb – zatímco pojivová tkáň ocení spíše jinový styl cvičení – jemný a umírněný pohyb s delší výdrží, který ji lehce zatěžuje a ona začíná vzdorovat účinkům stárnutí a gravitace. Jedním z cílů jin jógy je vrátit kloubům v oblasti mezi koleny a břichem plný rozsah pohybu ve všech směrech.

Fotogalerie