YESTERDAY

                                                               

Další film plný hudby přichází do našich kin 27. června. Jde o film dokonale ladící s právě začínajícím časem letních hrátek a radostí, film, ve kterém opět ožívá jeden z pokladů Britských ostrovů -  tentokrát hity legendárních Liverpoolských Brouků. Dva slavní tvůrci spojili své síly, aby vytvořili “romantický” příběh lásky, zabalený do písní opravdu nejslavnějších. Scénárista Richard Curtis (Láska nebeská, Notting Hill, Čtyři svatby a jeden pohřeb, Deník Bridget Jones) je autorem se zárukou stejně jako jeho kolega a oscarový režisér Danny Boyle (Trainspotting, Milionář z chatrče, Pláž) a v takovém případě bývá těžké naplnit očekávání již znalého publika. Zdali se jim to povedlo je otázkou, kterou si zde nechci klást, nechci nikomu kazit dojem z tohoto každopádně půvabného, lehkého, nenáročného filmu, který přináší potěšení všem milovníkům Beatles a příběhů o křehké, ostýchavé lásce, která si přes různé karamboly přece jen najde cestu ke svému naplnění. 

Je to předvídatelně nepředvídatelná komedie plná skvělé muziky” slibuje pan scénárista a tak tomu skutečně je, i když právě ona předvídatelnost mě chvilkami nutila vzít pomyslné ”nůžky” a tu a tam střihnout do dlouhého filmového pásu a pohnout rychleji dějem, nebo dalším zvratem v pár momentech malinko zakudrnatit zápletku. Ale to je můj pocit, tvůrci jistě měli jiný. Každopádně neúspěšnému písničkáři Jackovi, jež se díky pár vteřinové, celosvětové kolizi stane naprostou hvězdou svého oboru, to na plátně sluší a jeho představitel Himesh Patel dokáže jak svým herectvím, tak zpěvem naplnit svoji roli dokonale. Také jak by ne, když má vedle sebe Lily James ( Popelka, Mamma Mia - Here We Go Again),  jednu z nejcharismatičtějších hereček současnosti. Její šarm, kouzlo osobnosti a  jedinečná energie vždy ještě zvyšují prezenci postav, které ztvárňuje a dávají jim zvláštní, neuchopitelnou sílu a půvab, takže již jen kvůli tomu je prima zajít se na film podívat. A to nemluvím o bonbónku v podobě Eda Sheerana, hrajícího ve filmu s lehkostí a nadhledem sebe sama, čímž to pádem samo sebou zazní i jeho písně.

A o co jde? Jack má dost svých věčných neúspěchů a hodlá k nelibosti své kamarádky a manažerky Ellie pověsit milovanou kytaru na hřebík. V momentě, kdy toto rozhodnutí učiní, vypadne na pár vteřin na celé planetě Zemi proud a jeho srazí autobus. Když přijde opět k vědomí, je svět sice stejným jak býval, avšak vyjma dvou věcí: nikdo, až na něj, nezná Beatles a jejich hudbu a nikdo neví co je to Coca Cola. Druhé je nepodstatné, co ale udělá s Jackovým životem první situace si možná dovedete představit – a nebo ne tak docela.

 

Každopádně by vám mohlo udělat radost, jít to někam do blízkého kina zjistit.     T.P.

 

Fotogalerie