VAVŘÍN - ZELENÉ DOMÁCÍ ŠTĚSTÍ

Vavřín, u nás zažitější pod názvem bobkový list, má bohulibé účinky nejen na naše fyzické, ale i duchovní zdraví. Nedali na něj dopustit bohové, císařové, vojevůdci… Ostatně už v antice byl nejvíce vyhledávanou a posvátnou rostlinou.  

Ne náhodou zařadil otec medicíny Hippokrates vavřín na jedno z předních míst svého seznamu 400 léčivých bylin. V období morových epidemií se lidé stěhovali do míst, kde tento stále zelený strom dosahující výšky až 20 metrů rostl, a využívali antiseptické účinky jeho listů popíjením čaje proti zákeřné infekci.  

Na vavřín nedal dopustit například Apollón – bůh Slunce, v jehož delfské věštírně byly suché vavřínové listy páleny při jeho prorockých rituálech. Podle síly zvuku praskání listů byla vyvoleným při těchto obřadech předvídána budoucnost. Čím silnější praskání, tím příznivější věštba. Ostatně i slavná Pýthie se díky žvýkání vavřínových listů uváděla do transu. A víte, že větvička vavřínu zavěšená kdekoli ve vašem obydlí, přináší ochranu a požehnání pro všechny v daném místě přebývající?!  

POHLAZENÍ PRO NAŠE ZAŽÍVÁNÍ 

Voňavý vavřínový čaj je terapií přetrvávající staletí, která se předává z generace na generaci. Zklidňuje jakkoli a čímkoli podrážděný zažívací trakt. Anuluje křeče v oblasti břicha, žaludku, střev, uvolňuje nepříjemné nadýmání, které zpomaluje trávení. Odvar z vavřínových listů podporuje stagnující metabolismus a je velmi prospěšný pro slinivku! Jak si jej připravíte? 

2 bobkové listy (Celé. Nikoli drcenou variantu!) zalijete 2,5 – 3 dcl vařící vody

a v uzavřené čajové nádobě (stačí i čajový šálek překrytý podšálkem)

nechte 10 minut luhovat.

Ovšem POZOR: Tento uzdravující a našemu tělu prospěšný nálev pijte maximálně 2x denně, ideální je 1 šálek denně a nanejvýš 14 dní. Pak je vhodné udělat dvouměsíční pauzu. Samozřejmě v případě pauzy, pokud se vám odvar osvědčí při rychlé úlevě od nadýmání, šálek si připravte a vypijte, nic se nestane, protože pravidelnost užívání byla přerušena. Pokud byste ale tento odvar pili každý den nepřetržitě, snadno byste si nepříjemně podráždili žaludek, nebo byste si mohli přivodit opojné stavy a narušit psychickou vyrovnanost!

 

DODÁVÁ SEBEVĚDOMÍ, ODHÁNÍ MIKROBY

Pokud kápnete vavřínový – éterický olej do difuzéru nebo aromalampy, velmi prospějete svému dýchacímu ústrojí. Přestane vás trápit kašel, zánět nosohltanu, bronchitida, i „pouhé“ nachlazení se od vás odporoučí tak rychle, jak k vám nezvaně přišlo. A ani váš mozek při vdechování tohoto svěže kořeněného aroma nebude takříkajíc „spát na vavřínech“! Naopak. Olej získaný tzv. parovodní destilací z listů a větviček vavřínu podporuje paměť, zvyšuje koncentraci, především u studentů funguje jako neurotonikum. Podprahově dodává sebevědomí a zklidňuje v dnešní hektické době snad nepřetržitě napjatou, či podrážděnou nervovou soustavu. 

POZOR: Těhotné ženy, kojící maminky a epileptici by se jak čaje z vavřínu, tak používání éterického oleje ze stejné ingredience měli vyvarovat! 

DO OBYDLÍ PŘINÁŠÍ ŠTĚSTÍ, ODHÁNÍ VŠE ŠPATNÉ

Už v antice najdeme zmínky o síle ochrany vavřínu proti prokletí, ďáblu, blesku a nemocem. Proto si také téměř všichni tehdejší obyvatelé květináč s tímto zeleným krasavcem hýčkali za svými vstupními dveřmi. Tyto alternativní účinky se ostatně využívají i dnes. Jak? V případě, že se takříkajíc z ničehož nic začnete cítit v některé z místností svého domu, či bytu nepříjemně a intuitivně vycítíte, že kromě vás (i když je místnost prázdná!) je v ní ještě „někdo“, pak můžete udělat následující: Do bílé keramické, či skleněné misky vložte dva co nejvíce vysušené bobkové listy, které zapálíte a položíte do středu zcela uzavřené místnosti. Opusťte ji a nechte vavřínový kouř, aby udělal co je třeba. Minimálně 10 minut ovšem do tohoto prostoru nesmí nikdo vstoupit! Teprve pak vejděte, otevřete okna, celou místnost řádně provětrejte, aby vše negativní opustilo dané teritorium a v podvečer či večer si v této místnosti s klidem zapalte zelenou a bílou svíčku a třeba si s manželem povídejte o tom, co všechno dokáže taková zdánlivě obyčejná rostlina jako je bobkový list. Tedy, promiňte, správně VAVŘÍN!  

Fotogalerie