Tip Stylenew: Už jste byli v Litomyšli?

Městečko Litomyšl na pomezí Čech a Moravy má nejen 10 000 obyvatel, ale i historii, půvab a malebnost, která se na turistu sype na každém kroku.

 

Zastavili jsme na jeho náměstí úplně náhodou. Moje snacha, která pochází z Taiwanu, byla nadšením bez sebe už při výstupu z auta. Jen samotné náměstí nás dostalo! Dokonale upravené měšťanské domy. V podloubí obchůdky, kavárny, restaurace. V okolních uličkách na vás přátelsky pomrkávají průčelí rodinných penzionů. Sympatická směsice barev a tvarů. Harmonie, jaká zvláštním způsobem hladí. Především ale - baví!

Město má většina z nás spojené především se známým hudebním festivalem Smetanova Litomyšl. Odehrává se každoročně na místním zámku. Za mrazivého podvečera jsme se sem zašli podívat. Všude mírný poprašek sněhu, před námi skvost! Fasádu litomyšlského zámku tvoří „osm hektarů“ úžasné sgrafitové výzdoby. Část se zachovala z doby renesance. Zbytek, který se nepodařil dochovat, nahradila autorská díla známých českých výtvarníků 20. století – Václava Boštíka, Zdeňka Palcra, Stanislava Podhrázského a Olbrama Zoubka. 

Umělci, kterým minulý režim znemožňoval výstavy volné tvorby, tady v totalitních časech nacházeli možnost výdělku. Jejich díla se však nesmazatelným způsobem v duši města Litomyšl otiskla. Ovlivnila ji. Dala jí nadhled, sílu a nevšední ráz. Areál renesančního zámku je od roku 1999 zapsán v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

V zdejších klášterních zahradách najdete další zajímavé kousky. Například proslulou „Židli“ sochařky Magdaleny Jetelové. Symbol komunistické všemocnosti, kterou proslavila plavba po Vltavě během povodní v roce 2002. Dále i zajímavé práce Jasana Zoubka. Město vám pojednou nabízí srovnání tvorby otce a syna. Jejich zajímavou a úžasnou vzájemnou konfrontaci.

Přichází večer, na Litomyšl padá tma. Hra světel jemně polechtá zdejší romantiku a my se v úžasu díváme kolem sebe. To město je odvážné. Dokáže překvapit, fascinuje. Teď ale honem úprkem zpátky na náměstí. V místní kavárničce si dáváme povidlovník a kávu a máme jasno. V seznamu našich jarních výletů bude zaručeně na jednom z předních míst. No, jasně, že Litomyšl!

Alena Štrobová       Foto: Jiayi Štrob

Fotogalerie