TERMINÁTOR – GENISYS ( 3D )

 

Teď platí jiná pravidla

Slavný režisér James Cameron, jeden z prvních diváků filmu Terminator: Genisys, po promítání prohlásil, že právě viděl snímek, který může být právem považovaný za třetí díl, navazující na jeho dva Terminátory. Větší punc kvality než pochvalu od „otce zakladatele“ film získat nemohl. Cameron to řekl i přesto, že si Terminator: Genisys s původním příběhem pohrává a dost zásadně mění pravidla hry.

Budoucnost je temná. Soudný den v devadesátých letech minulého století zlikvidoval polovinu lidstva a ti, kdo přežili, se od té doby snaží marně vzdorovat počítačovému systému Skynet. Nejsilnější hnutí odporu se zformovalo kolem Johna Connora (Jason Clarke), jenž pro Skynet představuje největší hrozbu. Problém má vyřešit Terminátor, stroj na zabíjení s lidskými rysy (Arnold Schwarzenegger), kterého Skynet vyšle do minulosti, aby zabil Connorovu matku Sáru (Emilia Clarke) dřív, než svého syna stihne počít. Jenže i lidští rebelové mají přístupu ke stroji času a za Sárou pošlou vojáka Kylea Reese (Jai Courtney), aby ji pro změnu chránil před Terminátorem. Až do tohoto okamžiku se výše uvedený popis shoduje s dějem prvního dílu. Návratem do roku 1984 však dochází k zásadnímu bodu obratu. Kyle Reese zjišťuje, že Sára není bezbranná a vyděšená servírka, ale pořádná ranařka, kterou žádný Terminátor nemůže vyděsit, zvlášť když jí jeden takový stroj už pár let dělá společníka a ochránce. Jenže tahle zdánlivá výhoda může být k ničemu, protože Skynet má „prsty“ všude a rozhodně chce zabránit tomu, aby tahle nesourodá trojice namalovala lidstvu růžovou budoucnost.

Kvalitní a originální příběh byl hlavním důvodem, proč se k jedné ze svých nejslavnějších rolí vrátil Arnold Schwarzenegger. „Nadchla mě už první verze scénáře. Oceňoval jsem, s jakou precizností se tvůrci snažili, aby byl příběh i ve známých kulisách dostatečně originální, a jakou péči věnovali postavám. Proto jsem se chtěl znovu stát Terminátorem,“ dodává herec.

 

 

 

                                                             TERMINÁTOR POHLEDEM TEREZY HERZ POKORNÉ                          

   Když jdu do kina na Terminátora , vím na co jdu a to  také dostanu, v tomto případě v té největší kvalitě. Čekala jsem , že mi budou kolem hlavy létat kulky a já se tak ocitnu ve středu nějaké válečné vřavy a trochu jsem se bála. Ale nestalo se tak. Zato jsem se pobavila i zasmála. To že budou rvačky delší, než bych si přála, jsem věděla, ale autoři filmu dokázali nakonec vždy nějak překvapit, tedy alespoň mně.

Přiznávám, že jsem fanda Terminátora od jeho počátku, takže Arnie v jeho další podobě, je takřka mus. 

Děj je překvapivý, mněňavý i hravý, naivita neruší, patří k tomu.

Plátnu vévodí dva talentovaní australští herci Jai Courtney a Jason Clarke, kteří dávají svým postavám vše, co potřebují, abychom my diváci mohli nerušeně sledovat jejich souboje. Kdo z nich je člověkem a kdo inteligencí umělou vám neprozradím. Královnou filmu je anglická herečka Emilia Clarke o které bezesporu ještě hodně uslyšíme. Její Sara Coonor je mladičkou dívenkou, která  se ovšem v momentě dokáže proměnit v sexi ženu a v zápětí zase v chladnokrevnou vraždící mašinu. Ostatně jinak by to ani nešlo, musí přeci zachránit celé lidstvo, samosebou po boku s mužským jako řemen, jak už to v pohádkách bývá. Jen se chvílemi bojím, že to možná až tak pohádka není a parodie na náš počítačový svět určitě ne. Takže jsou i momenty, kdy zamrazí.

Pokud máte při tomto filmovém žánru zábavu, pak si nasaďte 3D brýle a jděte do kina, protože na co se dívat určitě je a nejde pouze o kouzla tohoto velikého filmového plátna.................

                                                                                                                  T. H. P.

Fotogalerie