Petr Muk vs. 2020: rok mnoha sladkých a jednoho hořkého výročí.

Petr Muk - Sny zůstanou, to je titul reprezentativní kolekce, která vyjde v pátek 24. ledna k nedožitým narozeninám tohoto předčasně zesnulého novoromantického tenora. Pomyslně startuje rok četných výročí spojených s  výjimečným zpěvákem, skladatelem a textařem. Kompilace Sny zůstanou představuje největší hity Petra Muka a skupin Oceán a Shalom, jejichž byl neodmyslitelnou součástí. Ani maximální možná stopáž na CD a 2LP (s jednou skladbou navíc) nemůže zahrnout dokonalý přehled jeho tvorby, ty nejzásadnější písničky však nechybí.

Album Sny zůstanou  vychází několik dní před už jen možnými  55. narozeninami (4. 2. 1965) Petra Muka, v květnu (24. 5.) to bude deset let, kdy předčasně skončila jeho pozemská pouť. Tato výročí životní letos doplňuje ještě několik půlkulatých a kulatých profesních: před 35 lety se zrodil Oceán, který pak před lety třiceti vydal svoje debutové album Dávná zem. Čtvrt století uplyne od konce dalšího úspěšného projektu se zásadním podílem Petra Muka, Shalomu. Zároveň to bude dvacet let od vydání jeho nejúspěšnějšího sólového alba Jizvy lásky, plného hitů typu Tančíš sama či Neusínej. V květnu 2010 pak vyšlo páté studiové a poslední sólo album V bludišti dnů, velký náznak příštího, leč již nedokončeného plánu.

Vydání kolekce Sny zůstanou je první aktivitou spojenou s uvedenými i dalšími letošními výročími Petra Muka, umělce, který bude navždy chybět. 

Jeden z nejvýraznějších zpěváků, skladatelů a textařů domácí popové scény. Zakladatel a frontman skupin Oceán (1985 – 1992) a Shalom (1992 – 1996), v roce 1997 nastoupil na sólovou dráhu a vydal několik velmi úspěšných alb oceněných Zlatými a Platinovými deskami. Držitel ceny hudební akademie pravidelně bodující v anketě popularity Český slavík. Tragicky zemřel v roce 2010 ve věku 45 let.

Text a fotografie: WARNER MUSIC