OSLNĚNI SLUNCEM - PŘÍBĚH PLNÝ INTRIK, ŽÁRLIVOSTI A VÁŠNÍ

                                   POHLEDEM TEREZY POKORNÉ         

                           

 

KAŽDÝ MÁ SVÉ KOUZLO A TAJEMSTVÍ – některá se prolínají, jiná zůstávají osamocena - TOUHY A VÁŠNĚ VŘEJÍCÍ POD POVRCHEM. To jsou hlavní motivy nového filmu režiséra Lucy Guadagniho.

Je parné léto na jednom z romantických italských ostrovů, lenošivý čas, čas rekonvalescence a nabírání sil, čas milování. A pak přijde smršť, která zahltí, pobaví i ničí . Minulost v podobě postavy Harryho, vplouvá do současnosti a kalí průzračné vody štěstí.  Postava brilantně ztvárněna Ralphem Finnesem a zcela jiná, než jsme od něj zvyklí, exentrik, kterého by jste se velmi záhy měli chuť zbavit,  sestřelit ho z plátna a na chvilku si oddechnout. Před vašimi zraky se odehrává herecký koncert. Mnohé zůstává nevyřčeno, přesto se ale čitelně odehrává ve tvářích hlavních představitelů. Pomalé tempo zprostředkovává jejich náladu a atmosféru prostředí ve kterém se film odehrává.                                  

Pro milovníky akčních filmů, nebo těch kde je vše vyřčeno, viděno, polopaticky podáno, tento film není. Naopak my, kteří máme rádi tajemství s prostorem pro trochu vlastní fantazie, si užíváme velkou radost, neb prostor pro vlastní fabulace (třeba i vzpomínky) tu je a herci bez jakýchkoli podpor a umělotin na těle i v těle vám k tomu dají dostatek příležitosti. Kouzlo osobnosti má každý z nich, ať se vám líbí, nebo ne a provokují všichni.

Napětí, drama i jemný humor je součástí scénáře, ve kterém  hlavní roli hraje tajemství. 

Ralph Fiennes – životopis tohoto anglického herce by zabral několik stránek, po podrobném zkoumání bychom došli až k jeho předkům z krve královské, což se ostatně dá vyčíst už z noblesy tohoto muže, pokud ovšem zrovna nehraje psychopata či tady Harryho. Své Oscary již má, zřejmě nebudou posledními a tak ho představovat nemusíme. Obdivovatelé tohoto výjimečného herce se zde mají vskutku na co těšit a tím nemyslím poměrně častou nahotu!

Tilda Swinton – i tato herečka je potomkem váženého, starého britského rodu i ona má svého Oscara. Její nezapomenutelná tvář k nám promlouvá z plátna již řadu let,  a to přesto, že původně promovala na Cambridgeské univerzitě z věd politických a sociálních. Herectví ji však okouzlilo již tam, proto následně vystudovala i fakultu hudební a divadelní, stala se jednou z předních evropských hereček a také majitelkou dvou čestných  doktorátů. To jen pro vysvětlení oduševnělosti v její tváři, která s sebou nese vždy pro ni tak příznačné tajemství.

Matthias  Schoenaerts – tento belgický herec, producent, režisér a graffiti artist ještě svého Oscara nemá, ale třeba francouzského Cesara ano. Ostatně je také o pár let mladší, než jeho dva kolegové. Talentovaný je ale stejně a i on má obrovský dar tajemství, které z jeho projevu vychází a také charisma, které nechává rozbušet mnohá ženská srdce.

Dakota Johnson – se stala díky „Padesáti odstínům šedi“ novou vycházející hvězdou. Herecká krev ji v žilách koluje již po několik generací, tak má tato mladá žena z čeho čerpat (maminkou je slavná Melanie Griffith, otec Don Johnson, byl také svého času populárním hercem, babičku známe jako hlavní představitelku například z „Ptáků“ Alfreda Hitchcocka).

Lucca Guadagni je velmi talentovaný italský režisér a Tilda Swington evidentně jeho oblíbenou herečkou. Jeden z jejich předešlých společných filmů - „Jsem láska“,  byl například nominován na Zlatý Glob, promítán na festivalu v Benátkách, Berlíně, Sundance i na našem Febiofestu.  Na Oscara byl nominován za kostýmy a protože i zde má Tilda Swington velmi krásné šaty je nutno říci, že pan režisér již léta spolupracuje se světem módy a v něm se značkami z nejslavnějších...............

Takže pokud jste milovníky evropských filmů vonících létem a vášněmi, pak vám přeji krásné chvíle v kině........Tereza Pokorná

 

Slavná rocková hvězda Marianne (Tilda Swinton) přišla o hlas. Po operaci hlasivek tráví poklidnou dovolenou na slunečném ostrově v Itálii se svým mladším partnerem Paulem (Matthias Schoenaerts). 

 

Lenivá idylka je narušena nečekanou návštěvou Maria-nnina starého přítele z mládí, hudebního producenta Harryho (Ralph Fiennes). Upovídaný  a zábavu milující Harry nepřijíždí sám. Doprovází ho jeho okouzlující  a dráždivě svůdná dcera Penelope (Dakota Johnson). 

 

Nesourodá čtveřice se na první pohled rychle spřátelí a všichni si plnými doušky užívají letní prázdniny. 

Do prosluněných dnů se pomalu začíná vkrádat vzrůstající napětí. Stíny minulosti probouzejí ve zdán-livých přátelích temné stránky. Radost z příjemného setkání se mění v atmosféru plnou skrytých vášní, nedůvěry, podezírání a žárlivosti. Rostoucí paranoia a destruktivní chování neodvratně spějí k děsivé tragédii…

 

 

DISTRIBUTOR : BIOSCOP

Fotogalerie