MYKONOS - ostrov bohy políbený

 

Mykonos - jeho krása, malebnost a všudypřítomná bílomodrá vytváří nezapomenutelný koloryt tohoto kykladského ostrova. Mykonos je místem, které přitahuje jako magnet. Lidé ze všech koutů světa se tu potkávají a užívají  slunce, vína a moře.  Dnem i nocí společně tančí a zpívají bez ohledu  na věk, národnost a barvu pleti. To vše je spojuje do jednoho  společného tónu souznění a přátelství, které toto místo nabíjí  zvláštní euforií a  energií. Vše samozřejmě umocňuje řecká přívětivost, omamnost skvělého jídla a vína  a především  moře samotné. Pitoresknost úzkých uliček a zákoutí, za každým rohem bílomodrý kostelík, návrší větrných mlýnů a  tzv. Malé Benátky vytvářejí atmosféru, z níž se nechce odcházet. Ostrov nese jméno po vnukovi boha Apollona – Mykonovi a má rozlohu 20 x 14 km. Mykonos je ale také luxusním letoviskem, často přezdívaným řeckým Saint Tropez. Není divu, že si ostrov a  především samotné město Mykonos zamilovala i Jackie O., jejímiž autentickými fotografiemi s místními obyvateli se pyšní nejedna taverna. Všichni místní prý  byli jejími dobrými přáteli a lze tomu i věřit.

Na dohled od Mykonosu (2 km) leží bájný ostrov Délos a jeho návštěva je možná výhradně  jen lodí z Mykonosu. Délos byl vyhlášen za posvátný ostrov, neboť dle řecké mytologie  se zde narodil bůh Apollon a  bohyně Artemis. Délos  se tak stal prvním místem Apollonova kultu. Díky zrození božských dvojčat zde bylo zakázáno rodit i umírat a možná proto zůstal ostrov  dodnes neobydlený . Rozsáhlému archeologickému areálu vévodí  Lví terasa  a Apollonova svatyně, za obdiv stojí  nádherné mozaiky.  Ostrov působí nezvykle tajemně a přitahuje turisty  svojí  zvláštní mýtickou silou.

 

 

Malé Benátky v městečku Mykonos jsou na sebe seskupené a natlačené domy  s malebně pokřivenými fasádami a  různobarevnými balkóny. Malé Benátky omývá Egejské moře a při západu slunce  hýří celou škálou  barev, jak se od nich odráží sluneční paprsky  a třpytivá hladina moře. Pohled na Malé Benátky z návrší větrných mlýnů se vám nesmazatelně vryje do paměti a bude  vám jej připomínat téměř každá publikace o Řecku. Větrnými mlýny je Mykonos proslulý – jejich četností , krásou a zachovalostí.  V některých  naleznete atraktivní možnost ubytování.

 

Mykonos je skutečně bohy políbený a tak neváhejte  a nechte se také políbit vším, co Mykonos nabízí.

     Text a foto : Vladimír Hájek

Fotogalerie