KÁVA - LÉK PRO TĚLO I DUŠI

Pokud jste milovníci kávy a v její konzumaci se držíte známého: Nic se nemá přehánět, vězte, že pro sebe děláte víc, než si myslíte. Ten, kdo pije kávu, se nemusí vůbec obávat, že by svému tělu škodil. Naopak! 

Věděli jste, jak prokázala nedávná studie v Norsku, že konzumací jednoho šálku kávy se vám do těla dostává větší množství antioxidantů, než vypitím sklenice malinové, hruškové či borůvkové šťávy? Výzkum vlivu kávy na lidský organismus, který pro změnu provedli vědci z Harvardovy univerzity, dokázal, že lidé, jež pravidelně pijí kávu, čelí podstatně nižšímu riziku úmrtí na kardiovaskulární choroby než ostatní! 

 

Čím vším je prospěšná? 

Ke kávovým zrnům a potažmo tedy lahodnému nápoji z něj připraveného bychom měli všichni přistupovat s velkou pokorou. Nejen, že káva energeticky nastartuje náš organismus, ale ti, kdo si bez ní nedokáží představit den (čímž nemáme na mysli ty, jež vypijí sedm až deset káv denně!), jsou méně ohroženi cukrovkou, nemají problémy s cirhózou, žlučovými kameny, Parkinsonovou nemocí a dokonce i některými druhy rakoviny jater, tlustého střeva a prsu. Výzkumy dokonce prokázaly, že dva šálky kávy denně snižují riziko výskytu rakoviny dělohy až o 7%! Ti, kteří mají problémy s hladinou cholesterolu v krvi, se nemusí v případě tohoto lahodného moku ničeho obávat za předpokladu, že budou pít kávu instantní či filtrovanou. Káva nefiltrovaná totiž obsahuje mnohem více kafestolu, což je látka, která cholesterol zvyšuje. 

Káva mimo jiné prospívá i mozku. Kofein totiž v našich nervových tkáních blokuje specifické receptory adenosinu, čímž se podporuje stav aktivity a navíc tento proces zlepšuje i naši paměť! A nejen pití kávy má blahodárný vliv na náš mozek a nervovou soustavu, stačí vůně tohoto nápoje. Například studie prováděné na krysách trpících nedostatkem spánku ukázala, že se hlodavci po pár minutách vdechování vůně pražených kávových zrn výrazně zklidnili.  

Odborníci na výživu vesměs doporučují jeden až dva šálky denně. Samozřejmě bez mléka a cukru. Mléko zahleňuje organismus dospělého jedince a cukr pro změnu působí na „štíhlý pás“. Aby nedošlo ke zbytečné dehydrataci, je výborné, když s jedním šálkem kávy svému tělu dodáte dva šálky vody. 

 

Dva šálky proti depresím… 

Vlivem kofeinu dochází v těle k uvolňování adrenalinu a kortizolu do krevního oběhu. Tento proces podporuje činnost srdce a zvyšuje srdeční tep. Tím se automaticky zabrání bolestem hlavy, a protože díky zrychlené srdeční činnosti se uvolňují průdušky, je káva prospěšná i pro astmatiky. Samozřejmě, že lidé s vysokým či kolísavým krevním tlakem musí být na pití kávy obezřetní, ale to neznamená, že by se jejího občasného pití měli zcela vzdát!

Osoby, které trápí močové či ledvinové kameny dbají (nebo by alespoň měli dbát) na zvýšený příjem tekutin. Doporučuje se voda doplněná čajem a kávou bez kofeinu. Pití kávy totiž předchází tvorbě močových kamenů podstatně účinněji, než voda. Zatímco nadměrné pití kávy podporuje v těle zvýšenou nervozitu a podporuje vnitřní neklid, dva až tři šálky tohoto nápoje mají velmi účinný dopad na ty, jež často propadají depresím. Tělo totiž vypitím uvedeného množství začne produkovat serotonin, dopamin a noradrenalin – hormony, jež mají vliv na zlepšení nálady a navozování pocitu štěstí. 

                                                                                                    Text a foto: archiv LNproduction