Osmnáct let plných hudby, emocí a objevování nových talentů. To je činnost Nadačního fondu na podporu vážné hudby, který si klade za cíl podporovat mladé hudebníky při studiu na prestižních zahraničních uměleckých školách a přivádět posluchače na svých koncertech do jedinečných míst. Jak se fond vyvíjel a co se chystá aktuálně?
Koncerty jako dveře k nevšedním zážitkům
Hudba dokáže proměnit prostor v magické místo, a právě to je jedním z hlavních cílů nadačního fondu. Koncerty se neomezují jen na klasické koncertní sály, ale probíhají i na místech s neopakovatelnou atmosférou – v historických kostelech, tajemných synagogách, impozantních hradech a zámcích či v inspirativních muzeích nebo hudebních školách. K nezapomenutelným lokacím patří například Chrám Panny Marie Sněžné, Martinický palác, hrad Houska, synagoga v Hartmanicích nebo Werichova vila.
Od stipendia k mezinárodní kariéře
Nadační fond dal šanci několika desítkám mladých hudebníků, kteří dnes sbírají úspěchy ve světě i doma. Houslista Josef Žák zakotvil v Paříži, kde založil a vystupuje s uznávaným souborem Ensemble Castelkorn. Cellista Petr Špaček s Cello Republic i se svým Petr Špaček& Band přináší moderní pohled na klasickou hudbu a flétnistka Jana Jarkovská oslnila publikum mnoha originálními nahrávkami. Fagotista Ondřej Šindelář cestuje po světě s Českou filharmonií a připravuje svůj hudební festival. Sopranistka Kristýna Kůstková si získává srdce operních fanoušků na divadelních prknech a violista Jakub Michl se kromě hudebního působení věnuje výrobě nástrojů (viola da gamba).
Studium v zahraničí: investice do budoucnosti
Pro řadu hudebníků je možnost studovat v zahraničí klíčovým krokem k jejich uměleckému růstu. Nadační fond na podporu vážné hudby proto podporuje mladé talenty nejen finančně, ale také je motivuje k reflexi jejich zkušeností. Každý stipendista zpracovává esej o tom, jak zahraniční studium ovlivnilo jeho kariéru a výsledky jsou více než inspirativní.
Hudba, která nepřestává překvapovat
Nadační fond si i po letech stále klade nové cíle. Pokračující podpora talentovaných hudebníků, hledání jedinečných koncertních míst a snaha o propojení hudby s neopakovatelnými zážitky zůstávají v popředí jeho poslání. Jaké bude další místo, kde hudba rozezní srdce posluchačů?
Ve čtvrtek 3. dubna 2025 od 19:00 proběhne v sále Lávka (Novotného lávka 976/5, Praha 1 – Staré Město) jedinečný koncert Harlekýnův podvečer u Karlova mostu .
Stěžejním dílem večera bude "Der Kleine Harlekin" od Karlheinze Stockhausena, což je mistrovské spojení hudby a pohybu, které slibuje fascinující umělecký zážitek. Program dále nabídne jazzový repertoár autorů S. Rollins, M. Davis, W. Herman, F. Waller a zazní také skladby B. Kovácze.
Publiku se představí Martin Pelan – klarinet/stipendista nadačního fondu, David Lomič – akordeon, Bergur Fonsdal Johannesen – kontrabas
Přijďte se nechat vtáhnout do světa klasiky i jazzu v nezapomenutelné atmosféře u Karlova mostu.
Vstupenky jsou k dispozici z odkazů na www.nfpodporahudby.cz nebo přímo na www.goout.net