FEBIOFEST SLAVÍ 25 LET - FESTIVAL ZAČÍNÁ 15.3. 2018

MEZINÁRODNÍ FILMOVÝ FESTIVAL PRAHA – FEBIOFEST -  slaví čtvrt století své existence. Což znamená 25 let nádherných zážitků pro všechny milovníky filmů, pro samotné tvůrce festivalu a hlavně jeho zakladatele – muže, jež mu dal své jméno - autora, režiséra, producenta Fero Feniče. 

Málokdo zanechává po sobě takovou stopu jako on. O svých vizích nesní, ale uvádí je v život (Gen, Genus, Česká soda, Cestománie např.). Pomocníky najde vždy, protože jeho nadšení pro věc, a ochota obětovat vše dostupné pro její vznik, je nakažlivá. A je krásné hřát se v jeho slunci. Vládne mu totiž pozitivní, tvůrčí energie, která neboří, ale dává, rozšiřuje obzory, nutí k zamyšlení se nad světa během a námi samými v něm. Fero Fenič nepatří k těm, kdo mlčí a sledují dění kolem sebe zpovzdálí. Je člověkem, který si nenechává své názory pro sebe, ale dělí se o ně, v jejich smyslu také koná. Má v sobě neutuchající touhu informovat se, a informovat i druhé, což je v současnosti potřebné více než jindy.  Febiofest dělá totéž – rozšiřuje obzory, bere nás na toulky do všech možných konců světa, ukazuje radosti v nich, štěstí, lásku, nenávist, strachy, bolesti, boj o moc... Prostě vše, co ony pomyslné dvě strany jedné mince, pro lidstvo znamenají. Předkládá nám průřez světovou kinematografií, jaký Praha nikdy před tím neměla. A ne jen Praha – ozvěny festivalu cestují do dalších 16 měst naší země. Patří k nim filmové projekce, trvající až do ranních hodin, setkání jak našimi, tak i světovými filmovými tvůrci, hvězdami i hvězdičkami, fůru popcornu, a na začátku a na konci večírek, jež má v případě Fébia skutečně co slavit. 

Festival se rozrostl již desetinásobně, navštívilo ho více než 800 000 diváků, kteří zhlédli téměř 4 400filmů za 186 zemí. Významným osobnostem naší i světové kinematografie bylo rozdáno 41 cen Kristián. Pracuje na něm tým lidí, kteří hledají to nejlepší, co mohou svým divákům nabídnou. A publikum je vskutku rozmanité, stejně jako festivalová porota, jejímuž letošnímu nejmladšímu členovi je patnáct let, nejstaršímu šestaosmdesát. V jejím čele zasedne Marta Kubišová, která společně se svými 33 “kolegy“ udělí cenu Grand Prix a pět tisíc euro vítězi soutěžní sekce NOVÁ EVROPA, určené pro debutující filmaře. Vedle paní Marty je hlavním hostem letošního 25 ročníku francouzská hvězda z největších Catherine Deneuve. V Praze jí můžete potkat během prvních dnů festivalu, kdy se také stane majitelkou Kristiána, sošky z dílny akademického sochaře Olbrama Zoubka. Nebude ovšem sama, kdo si ji odveze do země Galského kohouta – Vive la France! Dostanou ji také režiséři Leos Carax, jehož  milenci z Pont-Neuf  se staly v době svého vzniku snad nejopěvovanějším filmem Evropy – a Arnaud Desplechin, který uvede v Praze premiéru filmu Ismaelovi přízraky. S oběma pány se mají diváci možnost setkat na Masster Classe v pražském kině Ponrepo, což bude zcela jistě zážitek, neb jsou to velmi vyhranění tvůrci s nejedním významným filmem na svém kontě. Stejné kino také uvede jejich retrospektivu. Leos Carax je skutečným enfant terrible francouzského filmu. Za naši zem si domů na pražské Vinohrady Kristiána odnese Daniela Kolářová, která je neméně vzácným hostem Letošního Febia a spolu s režiséry a herci několika dalších zemí světa, zde předstoupí před publikum a uvede svůj film. 

 Můžete se tedy těšit na soutěžní NOVOU EVROPU, dále pak CENTRAL PARK – premiéry a předpremiéry českých filmů, MASTERS – zaměřující se na současnou tvorbu režisérů, kteří se již minulými filmy zapsali do světové kinematografie, BEST OF – výběr filmů, které měly největší úspěch u zdejšího festivalového publika a měly zde i premiéru. Dále pak PANORAMA – slavná díla světové kinematografie, SVĚTLA SEVERU, OZVĚNY BALKÁNU, ASIJSKÝ POHLED, GENERACE – filmy pro mladé, dospívající diváky. Pak je zde všemi „žravci“ oblíbená a s napětím očekávaná CULINARY CINEMA a NOČNÍ CIRKUS - jež je sekcí určenou nespavcům, ve které se nekladou hranice, žánrům, stylům ani diagnózám. 

Jak vidíte, v nabízeném koktejlu všech možných barev chutí i vůní, si musí vybrat úplně každý, a je vskutku dobré to udělat. Festivalová atmosféra je totiž neopakovatelná. Tedy vlastně opakovatelná - už 25 let, ale jen jednou do roka. Proto ani nevadí, postát si hodinku, někdy i déle na lístky. Ve frontě se mluví z naprosté většiny o filmech, lidé si sdělují své  zážitky z nich a s nimi. Radí se na co jít a co vynechat, vzájemně se propojují, diskuse probíhají v několika jazycích - prostě multi–kulti, jak říkají naši němečtí sousedé. Ti, kdo si lístky kupují přes internet sice volí jednoduší cestu, já ovšem preferuji atmosféru pokladen kina -  je to taková docela radostná předehra. Tedy, pokud na vás nezbude lístek akorát na kraj první řady.

Přeji krásné Febio, ať vám pauzy mezi filmy voní jarem!

 

Text: TEREZA POKORNÁ         Fotografie: archiv Febiofestu

 

 

Fotogalerie