DŮSTOJNÉ STÁŘÍ PRO KAŽDÉHO

Zatímco v některých rodinách je důstojné a šťastné stáří jejich členů samozřejmostí, v jiných, ať už z jakéhokoli důvodu, nikoli. A stejně tak mezi námi žijí lidé, kteří zůstali zcela sami. Ti si snad důstojně prožitý podzim svého života nezaslouží? Samozřejmě, že ano. V tomto směru by neměl NIKDO dělat žádné rozdíly!  

Stejně jako se maminky (a s nimi většinou další členové rodin) starají o svá miminka a děti, měli bychom se posléze, kdy už naši rodiče či prarodiče vstoupí do věku, kdy si zaslouží odpočinek, postarat pro změnu o ně. V mnoha případech se tak ale neděje. Bohužel. Proto je třeba říct nahlas: BOHUDÍK za každý projekt, který je důstojnému životu našich seniorů věnován.  Což je případ bytového komplexu Senior Park, který byl začátkem srpna slavnostně otevřen v Kunicích východně od Prahy.   

V malebné krajině Josefa Lady

Nikdo by si neměl připadat sám, nebo, nedej Bože, odložený. Každý si zaslouží důstojnost, respekt, slušné zacházení… všechno, co bylo nepostradatelnou součástí jeho života do okamžiku, než svým věkem vstoupil do generace starších lidí. Kam ostatně jednoho dne vstoupí každý z nás! A nikdo věkově starší není o nic horší, než v dobách, kdy mu bylo třicet, čtyřicet… Společnost stále ještě bojuje s jistými předsudky, ale ve skutečnosti žádné neexistují! Každý z nás se jednoho dne ocitne ve stáří a bude ho chtít prožít pokud možno co nejlépe. Především pak šťastně a spokojeně. A právě na tom je založen i systém Senior Parků,  za nimiž stojí pětapadesátiletý Jaroslav Plesník, kterého k této bohulibé myšlence přivedli před 11 lety vlastní rodiče. Přesněji tedy nemoc maminky, díky níž zůstala odkázána na invalidní vozík. Tenkrát bydlela společně s manželem ve druhém patře panelákového domu v Havířově, který neměl výtah. Pan Jaroslav věděl, že tuto situaci musí vyřešit. Objel několik zařízení pro seniory, ale do žádného se maminku s tatínkem neodvážil umístit. A jelikož se celý život pohyboval ve stavebnictví, vzal do ruky tužku a papír a nakreslil projekt, který již po roce opravdu stál. Ideální místo nejen pro jeho rodiče, ale i jejich vrstevníky, či starší spoluobčany, kteří si v Senior Parku začali mezi sebou říkat „Tady jsem doma!“ A nezůstalo pouze u jednoho takového objektu. Dnes jich je v naší republice šest. Konkrétně v Rychvaldu u Ostravy, Hrádku nad Nisou, Sokoleči u Poděbrad, Luštěnicích, Mendlově u Brna, no a konečně v Kunicích, kam se STYLEnew.cz vypravil v den jeho slavnostního otevření. Tento bytový komplex je ze všech výše uvedených nejrozsáhlejší. Je tu 22 řadových bytů s terasou a zahrádkou, a 27 bytů v krásném atriu s jezírkem, lavičkami, kde se senioři velmi rádi scházejí. Vybavení bytu je otázkou vlastního rozhodnutí každého klienta, obyvatelé si sebou mohou vzít to, co měli doma nejraději a zařídit si bydlení na stáří přesně podle svých představ. Mimochodem, nebo shodou náhod právě v malebné krajině Josefa Lady… 

fotokredit: Senior Park a.s. 

Fotogalerie