ČERVENÁ ŽELVA

                         FILM POHLEDEM TERZY POKORNÉ

                                

 O filmu ČERVENÁ ŽELVA, který vstupuje 1.12. do našich kin, se píše jako o „magickém příběhu o koloběhu života“ a tím také tento vskutku vyjímečný animovaný film je. Proto získal na  letošním filmovém festivalu v Cannes „zvláštní cenu poroty“ a jsem přesvědčena, že se také na dlouhou dobu zapíše do srdcí svých diváků. Mohl by se klidně jmenovat pouze „Život“. Popisuje život člověka ve své absolutní podstatě, zobrazuje příběh, odehrávající se beze slov, pouze za doprovodu zvuků a hudby a přitom hovořící všemi jazyky světa a to jasně, srozumitelně, pochopitelně pro každého, ať je již velký, či zatím ještě malý. Má krásnou poetiku vycházející z jednoduchosti ve které je, jak známo, největší síla. Je příběhem trosečníka na tropickém ostrově obydleném želvami, kraby a ptáky a je zároveň universálním příběhem všech zásadních okamžiků lidského bytí. Vypráví o sebepoznání, lásce, rodičovství, o ztrátách a nalézání o strachu a naději, o radosti i nutnosti také pouštět, když přijde čas. Jeho sdělení je silné a jasné. 

Je zastavením v dnešní hektické době přeplněné všemi možnými vjemy. Je zastavením, protože čas na ostrově, kde se ocitne hlavní hrdina pluje svým vlastním tempem. Působí jako by ani neexistoval a přesto prožijete s touto postavou celý její život. Musím říci, že mi doslova učaroval způsob, jakým je film kreslený a animovaný. Jak neuvěřitelně dokáže zprostředkovat humor, zvědavost, nejistotu, únavu, radost, strach, něhu, dojetí, a cit vůbec. Řeč těla hlavní postavy je velmi realistická, vůbec se nepodobá estetice současných kreslených filmů, spolu s použitím hry světla a stínu tvoří naprostou autentičnost a ještě povýší kouzlo příběhu.

Červená želva je prvním celovečerním filmem holandského režiséra, animátora a ilustrátora Michaela Dudok de Wita, muže nesmírně sympatického a hlavně talentovaného, který se dokáže  dotknout jak lidských citů, tak i duše. Je majitelem francouzského Cézara a Oscarové nominace za krátký film „Mnich a ryba“ , roku 2007 pak  Oscara  za  film“ Father and Daugther“ získal. První kresby a scénář Červené želvy začal vznikat hned po té, samotná výroba pak startovala až v roce 2013. Podle toho je vidět, jak dlouhý proces je potřeba, než se člověk dokáže dotknout dokonalosti v jednoduchosti, která pak umí tvořit „zázraky“.

Film vzniknul v produkci legendárního japonského animačního studia Ghibli a do našich kin ho za účasti samotného pana režiséra uvádí v pražském kině OKO distribuční společnost Aerofilms.

Michael Dudok de Wit se bude také účastnit projekce svého filmu na „Přehlídce animovaného filmu“ v Olomouci, kde následně proběhne jeho – master class.

ČERVENÁ ŽELVA :

animovaný film – Francie 2016, 80 min.

režie –   Michael Dudok de Wit

scénář –Michael Dudok de Wit, Pascale Ferran

hudba -  Laurent Perez Del Mar

Fotogalerie