„ Café Society“ NOVÝ FILM WOODYHO ALLENA

             FILM POHLEDEM TEREZY POKORNÉ

 

                  

Nový film Woodyho Allena, je jedním velikým dialogem dvou virtuozů filmového plátna a zároveň oslavou pro milovníky atmosféry Hollywoodu a New Yorku třicátých let minulého století. 

Kdo je tím druhým? Muž přezdívaný „King of color“, tedy pro nás přesněji Král barvy a světla, jeden z největších kameramanů světa Vitorrio Storaro. Před vámi se odehrává koncert, kde jeden píše noty slovem, druhý světlem. Doplňují se, prolínají a vy vtaženi do nálady příběhu sedíte a díváte se. První záběr filmu vás ohromí a dále už tušíte, co se bude dít. I když vás třeba překvapí hlavní představitelé bez neuróz, lehký příběh věrný své době a Woody Allen jako by se tentokrát stal voyerem, pozorujícím svět peněz a vztahů tohoto zářivého, blýskavého světa jen zpovzdálí. To ovšem neznamená, že by se zpronevěřil svému stylu vyprávění, pouze nehraje tentokrát prim. 

Když Vittorio Storáro začal točit filmy a pracovat se skvělými režiséry mimo svoji vlast, řekla mu žena: „ Vitorrio nedělej si starosti o rodinu o tu se postarám já, ty se postarej o svoji kreativitu.“ Šťastný to muž a šťastná to žena, neb jsou spolu stále a také šťastní filmový diváci, protože tento umělec dokáže dělat ze světlem, stínem a barvou opravdové zázraky. Umí nasvítit tvář herce tak, že víte, co se v něm odehrává, aniž by cokoliv hrál, víte v jaké situaci je a do jaké se dostává,  dokáže povýšit příběh, kostýmy i scénu, nastínit ohromnou atmosféru, vyvolat neopakovatelné pocity (filmy např.: Konformista, Poslední tango v Paříži, Apokalypsa, Dick Tracy, Poslední císař.....).

V „Café Society“ se prolíná svět filmařský se se světem gangsterů, přesně, jak to k době třicátých let v Americe patří. Mladý kluk z Bronxu přijede do „velkého světa“, zamiluje se a pak jeho cesta náhle změní směr a pak .....

Hlavními představitely jsou úspěšní herci - Jesse Eisenberg  známý mimo jiné z filmu The Social Network, kde ztvárnil postavu Marka Zukerberga, zakladatele Facebooku, která mu vynesla cenu BEFTA a nominaci na Zlatý Glob a Oscara za hlavní mužskou roli (je také spisovatelem a dramatikem) a Christen Steward kterou katapultovala do světa filmových hvězd hlavní role ve filmech Tvilight sága. Tady v roli Vinnie, lásky hlavního představitele pro mě kouzlo, které bych u její postavy čekala, postrádá, ale to mi pocit z filmu nezkazilo. Ostatně mi tohle manko vyrovnali třeba charismatický mladý muž Corey Stoll, který byl  skvělým Hemingwayem v Půlnoci v Paříži, herečka a modelka Blake Lively, populární americký komik Steve Carell, nebo Jannie Berlin v postavě matky hlavní postavy Bobbyho.

Takže pokud se chcete nadechnout vůní dob minulých, užít si glamour večírků třicátých let či typickou Allenovskou rodinku z Bronxu, je tohle, myslím, váš film...Tereza Pokorná

 ***

Bobby (Jesse Eisenberg) pochází z Bronxu. Žije s věčně se hašteřícími rodiči a bratrem Benem (Corey Stoll), který jako čistokrevný amorální gangster zastává názor, že každý prob-lém se dá snadno vyřešit hrubou silou. 

Bobbymu je jasné, že potřebuje změnit prostředí. Odlétá do Hollywoodu, kde začne pracovat jako poslíček pro strýčka Phila (Steve Carell), který je mocným agentem filmových hvězd. Vstupuje do světa opojných večírků, plných celebrit, modelek, playboyů, producentů a politiků. 

Na první pohled se však zamiluje do strýcovy půvabné asistentky Vonnie (Kristen Stewart). Problém je, že Vonnie má vážný vztah, takže se Ben musí spokojit s pouhým ka-marádstvím. Ale nic netrvá věčně, Vonnie se s přítelem rozejde  a velmi rychle opětuje Benovy city. Jeho nabídku      k sňatku však odmítá.

Zlomený Bobby se vrací do New Yorku, kde začne pracovat    s bratrem Benem, který si otevřel noční klub. Z Bobbyho se stává velmi schopný impresário a z klubu Les Tropiques jeden z nejvyhledávanějších ve městě. Přestože Bobby stále miluje Vonnie, sblíží se s Veronikou (Blake Lively), okouzlující dámou z vyšší společnosti. Svatba. Veroničino těhotenství. Benův život se zdá šťastný. Ale jen do toho večera, kdy do dveří Les Tropiques vstoupí Vonnie...

                                                   http://www.bioscop.cz/_web/film/cafe-society

 

Fotogalerie